Solutions to NCERT Class 7 Math Chapter 6 The Triangle and its Properties:

Hello students! Feel free to go through our solutions to Chapter 6 The Triangle and its Properties right here. They have been scientifically prepared and you should be able to grasp the concepts quickly. We have also provided extra sample problems of many formats which will give you extra practice. We’re only getting started posting top-quality material for you and there’s plenty more on the way. So keep visiting and keep studying!

1. In Δ PQR, D is the mid-point of QR.

Figure for Exercise 6.1 Problem 1.

Answer:

PM is altitude.

The altitude is the shortest distance between the vertex P and the side QR which is opposite to P. Here it is easy to see that the altitude is PM.

PD is median.

The line segment PD joins D, which is the mid-point of QR, to its opposite vertex P. Therefore, PD is the median.

Is QM = MR?

No, QM is not equal to MR, because M is not the mid-point of QR (the mid-point is D).

2. Draw rough sketches for the following:

(a) In ΔABC, BE is a median.

Answer: In the figure below. BE is the median and AE = EC.

Figure for Exercise 6.1 Problem 2 (a) Exercise 6.1.

(b) In ΔPQR, PQ and PR are altitudes of the triangle.

Answer: In the figure,RP is one altitude (shortest distance between the vertex R and the side PQ) and PQ is another altitude (shortest distance between the vertex Q and the side RP).

Figure for Problem 2 (b) Exercise 6.1.

(c) In ΔXYZ, YL is an altitude in the exterior of the triangle.

Answer: YL is the altitude in the exterior of ΔXYZ (YL is the shortest distance between the vertex Y and the line LZ formed by extending side ZX).

Figure for Problem 2 (c) Exercise 6.1.

3. Verify by drawing a diagram if the median and altitude of an isosceles triangle can be the same.

Answer: In the isosceles triangle ΔPQR, PQ = PR. Draw the altitude PM of the triangle. You will notice that if you measure QM and MR with a ruler, length of QM will be = length of MR. So M is the point of QR and therefore, we conclude that PM is also the median.

Figure for Problem 3 Exercise 6.1.

1. Find the value of the unknown exterior angle x in the following diagram:

(i)

Figure for Problem 1 (i) Exercise 6.2.

Answer:

The exterior angle = sum of the interior opposite angles.

In the above triangle the exterior angle is x and the interior opposite angles are 500 and 700.

Therefore,

x = 500 + 700 = 1200

(ii)

Figure for Problem 1 (ii) Exercise 6.2.

Answer:

The exterior angle = sum of the interior opposite angles.

In the above triangle the exterior angle is x and the interior opposite angles are 650 and 450.

Therefore,

x = 650 + 450 = 1100

(iii)

Figure for Problem 1 (iii) Exercise 6.2.

Answer:

The exterior angle = sum of the interior opposite angles.

In the above triangle the exterior angle is x and the interior opposite angles are 300 and 400.

Therefore,

x = 300 + 400 = 700

(iv)

Figure for Problem 1 (iv) Exercise 6.2.

Answer:

The exterior angle = sum of the interior opposite angles.

In the above triangle the exterior angle is x and the interior opposite angles are 600 and 600.

Therefore,

x = 600 + 600 = 1200

(v)

Figure for Problem 1 (v) Exercise 6.2.

Answer:

The exterior angle = sum of the interior opposite angles.

In the above triangle the exterior angle is x and the interior opposite angles are 500 and 500.

Therefore,

x = 500 + 500 = 1000

(vi)

Figure for Problem 1 (vi) Exercise 6.2.

Answer:

The exterior angle = sum of the interior opposite angles.

In the above triangle the exterior angle is x and the interior opposite angles are 300 and 600.

Therefore, x = 300 + 600 = 900

2. Find the value of the unknown interior angle x in the following figures:

(i)

Figure for Problem 2 (i) Exercise 6.2.

Answer:

Sum of the interior opposite angles = the exterior angle

In the above triangle the exterior angle is 1150 and the interior opposite angles are x and 500.

Therefore,

x + 500 = 1150

or, x = 650

(ii)

Figure for Problem 2 (ii) Exercise 6.2.

Answer:

Sum of the interior opposite angles = the exterior angle

In the above triangle the exterior angle is 1000 and the interior opposite angles are x and 700.

Therefore,

x + 700 = 1000

or, x = 1000 – 70

or, x = 30

(iii)

Figure for Problem 2 (iii) Exercise 6.2.

Answer:

Sum of the interior opposite angles = the exterior angle

In the above triangle the exterior angle is 1250 and the interior opposite angles are x and 900.

Therefore,

x + 900 = 1250

or, x = 1250 – 90

or, x = 350

(iv)

Figure for Problem 2 (iv) Exercise 6.2.

Answer:

Sum of the interior opposite angles = the exterior angle

In the above triangle the exterior angle is 1200 and the interior opposite angles are x and 600.

Therefore,

x + 600 = 1200

or, x = 1200 – 60

or, x = 600

(v)

Figure for Problem 2 (v) Exercise 6.2.

Answer:

Sum of the interior opposite angles = the exterior angle

In the above triangle the exterior angle is 800 and the interior opposite angles are x and 300.

Therefore,

x + 300 = 800

or, x = 800 – 30

or, x = 500

(vi)

Figure for Problem 2 (vi) Exercise 6.2.

Sum of the interior opposite angles = the exterior angle

In the above triangle the exterior angle is 750 and the interior opposite angles are x and 350.

Therefore,

x + 350 = 750

or, x = 750 – 35

or, x = 400

1. Find the value of the unknown x in the following diagrams:

(i)

Figure for Problem 1 (i) Exercise 6.3.

Answer:

The sum of the interior angles in a triangle always = 1800.

Therefore,

∠ABC + ∠ACB + ∠BAC = 1800

It is given that ∠ABC = 500 and ∠ACB = 600.

So, 500 + 600 + x = 1800

or, 1100 + x = 1800

or, x = 1800 – 1100

or, x = 700

(ii)

Figure for Problem 1 (ii) Exercise 6.3.

Answer:

The sum of the interior angles in a triangle always = 1800.

Therefore,

∠QPR + ∠PRQ + ∠PQR = 1800

It is given that ∠QPR = 900 and ∠PQR = 300.

So, 900 + 300 + x = 1800

or, 1200 + x = 1800

or, x = 1800 – 1200

or, x = 600

(iii)

Figure for Problem 1 (iii) Exercise 6.3.

Answer:

The sum of the interior angles in a triangle always = 1800.

Therefore,

∠YXZ + ∠YZX + ∠XYZ = 1800

It is given that ∠YXZ = 300 and ∠XYZ = 1100.

So, 300 + ∠YZX + 1100 = 1800

or, 1400 + x = 1800

or, x = 1800 – 1400

or, x = 400

(iv)

Figure for Problem 1 (iv) Exercise 6.3.

Answer:

The sum of the interior angles in a triangle always = 1800.

Therefore,

x + x + 500 = 1800

or, 2x = 1800 – 500

or, 2x = 1300

or, x = 130/2 = 650

(v)

Figure for Problem 1 (v) Exercise 6.3.

Answer:

The sum of the interior angles in a triangle always = 1800.

Therefore,

x + x + x = 1800

or, 3x = 1800

or, 3x = 1800

or, x = 180/3 (Dividing both sides by 3)

= 600

(vi)

Figure for Problem 1 (vi) Exercise 6.3.

Answer:

The sum of the interior angles in a triangle always = 1800.

Therefore,

x + 2x + 900 = 1800

or, 3x = 1800 – 900

or, 3x = 900

or, x = 90/3 (Dividing both sides by 3)

= 300 and 2x = 2 × 300 = 600

2. Find the values of the unknowns x and y in the following diagrams:

(i)

Figure for Problem 2 (i) Exercise 6.3.

Answer:

Sum of the interior opposite angles = the exterior angle

In the above triangle the exterior angle is 1200 and the interior opposite angles are x and 500.

So,

x + 500 = 1200

or, x = 1200 – 500

or, x = 700

Now, the sum of the interior angles in a triangle always = 1800.

So,

x + y + 500 = 1800

or, 700 + y + 500 = 1800

or, y + 1200 = 1800

or, y = 1800 – 1200

or, y = 600

(ii)

Figure for Problem 2 (ii) Exercise 6.3.

Answer:

We know that vertically opposite angles are equal.

So, y = 800.

Now, the sum of the interior angles in a triangle always = 1800.

So,

x + y + 500 = 1800

or, x + 800 + 500 = 1800

or, x + 1300 = 1800

or, x = 1800 – 1300

or, x = 500

(iii)

Figure for Problem 2 (iii) Exercise 6.3.

Answer:

Sum of the interior opposite angles = the exterior angle

In the above triangle the exterior angle is x and the interior opposite angles are 500 and 600.

So,

x = 500 + 600

or, x = 1100

or, x = 1100

Now, the sum of the interior angles in a triangle always = 1800.

So,

y + 500 + 600 = 1800

or, y + 1100 = 1800

or, y = 1800 – 1100

or, y = 1800 – 1100

or, y = 700

(iv)

Figure for Problem 2 (iv) Exercise 6.3.

Answer:

We know that vertically opposite angles are equal.

So, x = 600.

Now, the sum of the interior angles in a triangle always = 1800.

So,

x + y + 300 = 1800

or, 600 + y + 300 = 1800

or, y + 900 = 1800

or, y = 1800 – 900

or, y = 900

(v)

Figure for Problem 2 (v) Exercise 6.3.

Answer:

We know that vertically opposite angles are equal.

So, in the triangle: y = x and the other two angles are both = x.

Now, the sum of the interior angles in a triangle always = 1800.

So,

x + x + x = 1800

or, 3x = 1800

or, x = 180/3 (Dividing both sides by 3)

or, x = 600

1. Is it possible to have a triangle with the following sides?

(i) 2 cm, 3 cm, 5 cm

Answer:

We know, the sum of the lengths of any two sides of a triangle is greater than the third side.

Here we can see,

(2 cm + 3 cm) = 5 cm

The sum of two sides of the triangle cannot be equal to the third side.

Therefore, a triangle with the sides 2 cm, 3 cm, 5 cm is not possible.

(ii) 3 cm, 6 cm, 7 cm

Answer:

We know, the sum of the lengths of any two sides of a triangle is greater than the third side.

Let us try all possible combinations:

3 cm + 6 cm = 9 cm > 7 cm

3 cm + 7 cm = 10 cm > 6 cm

6 cm + 7 cm = 13 cm > 3 cm

Therefore, we can see that the sum of any two sides is greater than the third side.

Therefore, a triangle with the sides 3 cm, 6 cm, 7 cm is possible.

(iii) 6 cm, 3 cm, 2 cm

Answer:

We know, the sum of the lengths of any two sides of a triangle is greater than the third side.

Here we can see,

(3 cm + 2 cm) = 5 cm < 6 cm

The sum of two sides of the triangle cannot be less than the third side. Therefore, a triangle with the sides 6 cm, 3 cm, 2 cm is not possible.

2. Take any point O in the interior of a triangle PQR.

Figure for Problem 2 Exercise 6.4.

Is

(i) OP + OQ > PQ?

(ii) OQ + OR > QR?

(iii) OR + OP > RP?

Answer:

We join the point O with the three vertices P, Q, R of ΔPQR.

Figure for Answer for Problem 2 Exercise 6.4.

Three new triangles have been formed in the interior of the bigger triangle – namely ΔOPQ, ΔORP and ΔORQ.

(i) For triangle ΔOPQ:

OP + OQ > PQ (Since the sum of the lengths of any two sides of a triangle is greater than the third side)

(ii) For triangle ΔORQ:

OQ + OR > QR (Since the sum of the lengths of any two sides of a triangle is greater than the third side)

(iii) For triangle ΔORP: OR + OP > RP (Since the sum of the lengths of any two sides of a triangle is greater than the third side)

3. AM is a median of a triangle ABC.

Figure for Answer for Problem 3 Exercise 6.4.

Is AB + BC + CA > 2 AM?

(Consider the sides of triangles ΔABM and ΔAMC.)

Answer:

Answer:

In ΔABM,

(AB + BM) > AM (Since the sum of the lengths of any two sides of a triangle is greater than the third side)

In ΔAMC,

(MC + CA) > AM (Since the sum of the lengths of any two sides of a triangle is greater than the third side)

Therefore, adding we get:

(AB + BM) + (MC + CA) > AM + AM

or, AB + (BM + MC) + CA > 2AM

or, AB + BC + CA > 2AM (Since, BC = BM + MC)

4. ABCD is a quadrilateral.

Is AB + BC + CD + DA > AC + BD?

Figure for Problem 4 Exercise 6.4.

Answer:

We know, the sum of the lengths of any two sides of a triangle is greater than the third side.

In ΔABC,

(AB + BC) > AC ………..(i)

In ΔBCD,

(BC + CD) > BD .………(ii)

In ΔCDA,

(CD + DA) > AC .………(iii)

In ΔDAB,

(DA + AB) > BD .………(iv)

Now, we add (i), (ii), (iii) and (iv) together to get:

AB + BC + BC + CD + CD + DA + DA + AB > AC + BD + AC + BD

or, 2AB + 2BC + 2CD + 2DA > 2CA + 2DB

or, 2(AB + BC + CA + DA) > 2(CA + DB) or, AB + BC + CA + DA > CA + DB (Hence proved)

5. ABCD is quadrilateral. Is AB + BC + CD + DA < 2 (AC + BD)

Figure for Problem 5 Exercise 6.4.

Answer:

We know, the sum of the lengths of any two sides of a triangle is greater than the third side.

In ΔOAB,

(OA + OB) > AB ………..(i)

In ΔOBC,

(OB + OC) > BC .………(ii)

In ΔOCD,

(OC + OD) > CD .………(iii)

In ΔODA,

(OD + OA) > DA .………(iv)

Now, we add (i), (ii), (iii) and (iv) together to get:

OA + OB + OB + OC + OC + OD + OD + OA > AB + BC + CD + DA

or, 2OA + 2OB + 2OC + 2OD > AB + BC + CD + DA

or, 2(OA + OB + OC + OD) > AB + BC + CD + DA

or, 2(OA + OC + OB + OD) > AB + BC + CD + DA

or, 2(AC + BD) > AB + BC + CD + DA (Since AC = OA + OC and BD = OB + OD) or, AB + BC + CD + DA < 2(AC + BD) (Hence proved)

6. The lengths of two sides of a triangle are 12 cm and 15 cm. Between what two measures should the length of the third side fall?

Answer:

We know, the sum of the lengths of any two sides of a triangle is greater than the third side.

Therefore,

Length of third side < 12 cm + 15 cm

or, Length of third side < 27 cm

We also know, the difference between the lengths of any two sides of a triangle is smaller than the third side.

Therefore,

Length of third side > 15 cm – 12 cm

or, length of third side > 3 cm

Therefore, 27 cm > length of third side > 3 cm.

We conclude that the length of third side falls between 3 cm and 27 cm.

1. PQR is a triangle, right-angled at P. If PQ = 10 cm and PR = 24 cm, find QR.

Answer: Please to the figure of the given triangle below:

Figure for Problem 1 Exercise 6.5.

In the above triangle, ∠RPQ = 900, the hypotenuse = RQ and the two legs PQ = 10 cm and PR = 24 cm.

Using the Pythagoras property, we know that in a right-angled triangle the square of the hypotenuse = sum of the squares of the legs.

Therefore,

RQ2 = PQ2 + PR2

or, RQ2 = 102 + 242

or, RQ2 = 100 + 576

or, RQ2 = 676

or, RQ = √676 or, RQ = 26 cm

2. ABC is a triangle, right-angled at C. If AB = 25 cm and AC = 7 cm, find BC.

Answer: Please to the figure of the given triangle below:

Figure for Problem 2 Exercise 6.5.

In the above triangle, ∠ACB = 900, the hypotenuse = AB = 25 cm and the two legs are AC = 7 cm and BC.

Using the Pythagoras property, we know that in a right-angled the square of the hypotenuse = sum of the squares of the legs.

Therefore,

AB2 = AC2 + BC2

or, 252 = 72 + BC2

or, 625 = 49 + BC2

or, BC2 = 576

or, BC = √576

or, BC = 24 cm

3. A 15 m long ladder reached a window 12 m high from the ground on placing it against a wall at a distance a. Find the distance of the foot of the ladder from the wall.

Figure for Problem 3 Exercise 6.5.

Answer:

You can see from the above figure that the ladder forms a right-angled triangle where the hypotenuse = 15 cm, and the two legs are of length a and 12 cm.

Using the Pythagoras property, we know that in a right-angled the square of the hypotenuse = sum of the squares of the legs.

Therefore,

152 = a2 + 122

or, 225 = a2 + 144

or, a2 = 225 – 144

or, a2 = 81

or a = √81 

or a = 9 Therefore, the distance of the foot of the ladder from the wall = 9 cm.

4. Which of the following can be the sides of a right triangle?

(i) 2.5 cm, 6.5 cm, 6 cm.

(ii) 2 cm, 2 cm, 5 cm.

(iii) 1.5 cm, 2cm, 2.5 cm.

In the case of right-angled triangles, identify the right angles.

Answer:

(i) 2.5 cm, 6.5 cm, 6 cm.

The hypotenuse is the longest side in a right-angled triangle. So, let the hypotenuse be = 6.5 cm. Then the two legs are 2.5 cm and 6 cm.

Using the Pythagoras property, we know that in a right-angled the square of the hypotenuse = sum of the squares of the legs.

Therefore,

(6.5)2 = (2.5)2 + 62

or, 42.25 = 6.25 + 36

or, 42.25 = 42.25

Since, LHS = RHS we can confirm that the triangle is indeed right-angled.

(ii) 2 cm, 2 cm, 5 cm.

The hypotenuse is the longest side in a right-angled triangle. So, let the hypotenuse be = 5 cm. Then the two legs are 2 cm and 2 cm.

Using the Pythagoras property, we know that in a right-angled the square of the hypotenuse = sum of the squares of the legs.

Therefore we get,

(5)2 = (2)2 + (2)2

or, 25 = 4 + 4

25 = 8, which is impossible.

Therefore, the give triangle is not right-angled.

Also can see:

2 cm + 2 cm < 5 cm (This is also not possible, because we know the sum of the lengths of any two sides of a triangle is greater than the third side).

So, we can in fact say that the triangle with the above three sides cannot exist.

(iii) 1.5 cm, 2cm, 2.5 cm

The hypotenuse is the longest side in a right-angled triangle. So, let the hypotenuse be = 2.5 cm. Then the two legs are 1.5 cm and 2 cm.

Using the Pythagoras property, we know that in a right-angled the square of the hypotenuse = sum of the squares of the legs.

Therefore,

(2.5)2 = (1.5)2 + 22

or, 6.25 = 2.25 + 4

or, 6.25 = 6.25

Since, LHS = RHS we can confirm that the triangle is indeed right-angled.

5. A tree is broken at a height of 5 m from the ground, and its top touches the ground at a distance of 12 m from the base of the tree. Find the original height of the tree.

Answer: Please refer to the figure below:

Figure for Problem 5 Exercise 6.5.

We can see that the tree broke at the point C. The part of the tree that is still standing is AC = 5 m.

The top touches the ground at the point B which is 12 m away from the base of the tree. Therefore, AB = 12 m.

ABC is a right-angled triangle.

Using the Pythagoras property, we know that in a right-angled the square of the hypotenuse = sum of the squares of the legs.

Therefore,

(BC)2 = (AB)2 + (AC)2

or, (BC)2 = 122 + 52

or, (BC)2 = 144 + 25

or, (BC)2 = 169

or, BC = √169

or, BC = 13 m Therefore, the original height of the tree = (AC + CB) = (5 m + 13 m) = 18 m.

6. Angles Q and R of a ΔPQR are 250 and 650.

Write which of the following is true:

(i) PQ2 + QR2 = RP2

(ii) PQ2 + RP2 = QR2

(iii) RP2 + QR2 = PQ2

Figure for Problem 6 Exercise 6.5.

Answer:

In ΔPQR, ∠PQR = 250 and ∠PRQ = 650.

Now, the sum of the interior angles in a triangle always = 1800.

So,

∠PQR + ∠PRQ + ∠QPR = 1800

or, 250 + 650 + ∠QPR = 1800

or, 900 + ∠QPR = 1800

or, ∠QPR = 1800 – 900

or, ∠QPR = 900

Therefore angle P is the right-angle, QR is the hypotenuse, PQ and RP are the legs.

Therefore using Pythagoras theorem,

PQ2 + RP2 = QR2

Hence, (ii) PQ2 + RP2 = QR2 is true.

7. Find the perimeter of the rectangle whose length is 40 cm and a diagonal is 41 cm.

Answer: Please refer to the rectangle ABCD below:

Figure for Problem 7 Exercise 6.5.

Length of the rectangle = AB = 40 cm

The diagonal BC = 41 cm.

ABC is a right-angled triangle with ∠CAB = 900.

Therefore using Pythagoras theorem,

AB2 + AC2 = BC2

or, 402 + AC2 = 412

or, 1600 + AC2 = 1681

or, 1600 + AC2 = 1681

or, AC2 = 1681 – 1600

or, AC2 = 81

or, AC = √81

or, AC = 9 cm

So the breadth of the rectangle = AC = 9 cm.

Therefore, the perimeter of the rectangle ABCD = 2 (length + breadth) = 2(40 cm + 9 cm) = 2 × 49 cm = 98 cm.

8. The diagonals of a rhombus measure 16 cm and 30 cm. Find its perimeter.

Answer: The figure of the rhombus is shown below:

Figure for Problem 8 Exercise 6.5.

AC and BD are the diagonals of a rhombus. AC = 30 cm and BD = 16 cm.

The diagonals of a rhombus bisect each other at 900. They intersect at point O as shown.

So, DO = OB = 16/2 cm = 8 cm

and, AO = OC = 30/2 cm = 15 cm

Now in triangle DOC,

DO = 8 cm, OC = 15 cm, ∠DOC = 900.

Using Pythagoras theorem,

DC2 = DO2 + OC2

or, DC2 = 82 + 152

or, DC2 = 64 + 225

or, DC2 = 289

or DC = √289

or DC = 17 cm (This is the length of the side)

The length of all sides of a rhombus are equal, so each side = 17 cm.

So, the perimeter of the rhombus = 4 × 17 cm = 68 cm.

Very Short Answer Type Questions:


1. How many angles in an isosceles triangle are equal?
Answer:
Two angles in an isosceles triangle are equal.

2. Where does the altitude of an obtuse-angled triangle lie?
Answer:
The altitude of an obtuse-angled triangle will lie outside the triangle.

3. Name a triangle for which the altitude and the median is the same?
Answer:
The altitude and the median is the same for an isosceles triangle.

4. Give one angle of a triangle with sides 4 cm, 4 cm, 4cm.
Answer:
The triangle is an equilateral triangle. Therefore, each angle = 600.

5. How many exterior angles does a triangle have?
Answer:

A triangle has 6 exterior angles.

6. The following are the angles of a triangle: 600, 600 and 700. What kind of a triangle is it?
Answer:

Sum of the angles of the triangle = 600 + 600 + 700 = 1900 which is greater than 1800. This is impossible and the triangle cannot exist.

7. Three angles of a triangle are 600, 700 and 500. What kind of a triangle is it?
Answer:

The angles are all acute. Therefore, the triangle is an acute-angled triangle.

8. Name a triangle in which the exterior angles formed at each vertex are equal.
Answer:

Equilateral triangle. Exterior angles formed at each vertex = 1200.

9. Give an impossible value for the exterior angle of a triangle.
Answer:

An impossible value for the exterior angle of a triangle = 1800.

10. Can you have a triangle with all the three angles less than 600?
Answer:
No. The sum of the angles of the triangle always = 1800. Hence, the above scenario is impossible.

Multiple Choice Questions (MCQ):

1. If two angles of a triangle are 450 each, what type of triangle is it?

(a) Right-angled
(b) Isosceles right-angled
(c) Isosceles
(d) Scalene

Answer: (b) Isosceles right-angled

Third angle of the triangle = 1800 – 450 – 450 = 900 and two sides are equal.

Therefore, it is an isosceles right-angled triangle.

2. One angle of an isosceles triangle is 1000. What are the values of the other two angles?

(a) 400 each
(b) 1000, 200
(c) 500, 300
(d) Not enough information

Answer: (a) 400 each

Sum of angles in a triangle = 1800.

Therefore, the given angle in the isosceles triangle = 1000 must be the unequal angle.

Let the other two equal angles be x each.

Therefore,

1000 + x + x = 1800

or, 1000 + 2x = 1800

or, 2x = 1800 – 1000

or, 2x = 800

or, x = 80/2 or, x = 400

3. Let the sides of a square be x. What is the length of the diagonal?

(a) √2x
(b) √3x
(c) 2x
(d) 2x2

Answer: (a) 2x

Using Pythagoras Theorem,

(Length of diagonal)2 = x2 + x2

or, (Length of diagonal)2 = 2x2 or, Length of diagonal = 2x

4. Two diagonals of a square are drawn to form four triangles. What kind of triangles are they?

(a) Right-angled
(b) Isosceles
(c) Equilateral
(d) Isosceles right-angled

Answer: (d) Isosceles right-angled

The two diagonals intersect each other at right angles and the diagonals are equal and bisect each other. Therefore, in each of the four triangles formed two sides are equal and one angle is a right angle. Therefore, the triangle is an isosceles right-angled triangle.

5. Two sides of a triangle are 6 cm and 8 cm. What are the possible values of the third side?

(a) 2 cm
(b) 3 cm
(c) 15 cm
(d) 1 cm

Answer: (b) 3 cm

Two sides of a triangle are 6 cm and 8 cm.

Therefore, third side > 8 cm – 6 cm

or, third side > 2 cm

Thus (a) 2 cm and (d) 1 cm can be eliminated.

Now, two sides of the triangle is always greater than the third side.

Therefore,

6 cm + 8 cm > third side.

So, the third side cannot be = 15 cm because that violates the above condition. Therefore, a possible value of the third side = 3 cm.

Short and Long Answer Type Questions:

1. The angles of a triangle are in the ratio of 1 : 2 : 3. What kind of a triangle is it?

Answer:

Let the angles be x, 2x and 3x.

Therefore,

x + 2x + 3x = 1800

or, 6x = 1800

or, x = 180/6

or, x = 300

2x = 600

3x = 900 Therefore, the triangle is a right-angled triangle.

2. Three sides of a triangle are 6, 8 and 10. What kind of a triangle is it?

Answer:

We observe that,

62 + 82 = 102 Therefore, using Pythagoras Theorem we conclude that the triangle is right-angled.

3. Refer to the figure below. What is the area of rectangle BECD.

Figure for Long Question 3 Extra Questions Chapter 6.

Answer:

In Δ ABO, AB = 8 cm, AO = 10 cm and ∠ ABO = 900.

Using the Pythagoras Theorem,

AB2 + BO2 = AO2

or, 82 + BO2 = 102

or, 64 + BO2 = 100

or, BO2 = 100 – 64

or, BO2 = 36

or, BO = 36

or, BO = 6 cm

In Δ CDO, CO = 5 cm, OD = 3 cm and ∠ CDO = 900.

Using the Pythagoras Theorem,

CD2 + OD2 = CO2

or, CD2 + 32 = 52

or, CD2 = 25 – 9

or, CD2 = 16

or, CD = 16

or, CD = 4 cm

Now in rectangle BECD,

BD = BO + OD = 6 cm + 3 cm = 9 cm

CD = 4 cm Area of BECD = length × breadth = 9 × 4 = 36 cm2

4. The sides of a triangle 5 cm, 3 cm, 2 cm. Can we form a triangle with the three sides?

Answer:

Three sides of the triangle are 5 cm, 3 cm, 2 cm.

We have,

5 cm – 3 cm = 2 cm

However, for a triangle to exist difference between any two sides is always less than the third side.

Therefore, a triangle with sides 5 cm, 3 cm, 2 cm cannot exist.

5. The value of an exterior angle of a triangle is k. One of the interior opposite angles is k/2. What kind of a triangle is it?

Answer:

Exterior angle = Sum of interior opposite angles

Exterior angle = k and one of the interior opposite angles is k/2.

Value of the other interior opposite angle = k – k/2 = k/2 . Therefore, the interior opposite angles are equal and so the triangle is an isosceles triangle.

6. Find the angles x and y in the figure below. Use only formula related to triangles.

Figure for Long Question 6 Extra Questions Chapter 6.

Answer:

We know,

Exterior angle in a triangle = sum of interior opposite angles

Therefore,

y = 600 + 400 = 1000

Now, sum of all angles of a triangle = 1800.

Third angle of the triangle = 1800 – 600 – 400 = 800

Again using the formula that exterior angle in a triangle = sum of interior opposite angles we get: x = 600 + 800 = 1400

7. In the figure below ABCD is a square and E is the mid-point of CD. Find EA and EB. What kind of triangle is Δ ABE?

Figure for Long Question 7 Extra Questions Chapter 6.

Answer:

Each side of square ABCD = 10 cm.

So, DC = 10 cm.

DE = EC = 10/2 = 5 cm.

∠ ADE = 900.

Therefore, in Δ ADE using Pythagoras Theorem:

AE2 = AD2 + DE2

or, AE2 = 102 + 52

or, AE2 = 125

or, AE = 125

or, AE = 55

Similarly, we can find that EB = 55.

In Δ ABE we get AE = EB = 55. Therefore, it is an isosceles triangle.

8. In the figure below find that angle ∠ BDE.

Figure for Long Question 8 Extra Problems Chapter 6.

Answer:

In Δ ABD,

∠ ABD + ∠ADB + ∠BAD = 1800

or, 500 + ∠ADB + 600 = 1800

or, ∠ADB + 1100 = 1800

or, ∠ADB = 1800 – 1100

or, ∠ADB = 700

Now in Δ AED,

∠ DAE + ∠AED + ∠ ADE = 1800

or, 400 + 900 + ∠ ADE = 1800

or, 1300 + ∠ ADE = 1800

or, ∠ ADE = 1800 – 1300

or, ∠ ADE = 500

∠ BDE = ∠ADB + ∠ ADE = 700 + 500 = 1200

9. In the figure below Δ ABC and Δ DBC are isosceles triangles. Prove that ∠ ABD = ∠ACD.

Figure for Long Question 9 Extra Questions Chapter 6.

Answer:

In Δ ABC,

∠ ABC = ∠ ACB (Isosceles triangle)

In Δ DBC,

∠ DBC = ∠ DCB (Isosceles triangle)

Therefore,

∠ ABC – ∠ DBC = ∠ ACB – ∠ DCB

or, ∠ ABD = ∠ACD (Proved)


Fill in the Blanks:

(a) The three angles of a triangle can be rearranged into a ________ angle.

(b) If the altitudes of the triangle are two of its sides, the triangle is __________.

(c) The sum of the exterior angle of a triangle and its adjacent interior angle is _________.

(d) There are _________ medians and __________ altitudes in a triangle.

(e) In an isosceles triangle the median divides the triangle into two triangles which have equal _________.


Answers:


(a) The three angles of a triangle can be rearranged into a straight angle.

(b) If the altitudes of the triangle are two of its sides, the triangle is right-angled.

(c) The sum of the exterior angle of a triangle and its adjacent interior angle is 1800.

(d) There are three medians and three altitudes in a triangle.

(e) In an isosceles triangle the median divides the triangle into two triangles which have equal area.


++++++++++++++

1. What makes educationroundtheworld.com’s NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 6 The Triangle and its Properties solutions unique?

An expert team of Indian and foreign educated engineers and scientists carefully prepared these solutions and extra problem set for you, keeping in mind that you are learning the material for the first time. All the steps and reasoning are shown in a concise and logical manner, to make them easy for you to grasp. Clear figures have been included, which will further help clear your concepts.

Feel free to download the solutions for free anytime! We will keep posting top-quality study material and other resources, so keep visiting our website and join our email list and be among the first to get them!

2. What are the main topics/concepts covered in Chapter 6 of the NCERT textbook for Class 7 Maths?

The main topics covered are:
6.1 – Introduction
6.2 – Medians of a Triangle
6.3 – Altitudes of a Triangle
6.4 – Exterior Angle of a Triangle and its Property
6.5 – Angle Sum Property of a Triangle
6.6 – Two Special Triangles – Equilateral and Isosceles
6.7 – Sum of Length of Two Sides of a Triangle
6.8 – Right-Angled Triangles and Pythagoras Property

3. How many problems are there in each exercise of Chapter 6 of the NCERT textbook for Class 7 Maths?

Here are the number of problems by each chapter:
Exercise 6.1 – 3 questions
Exercise 6.2 – 2 questions
Exercise 6.3 – 2 questions
Exercise 6.4 – 6 questions
Exercise 6.5 – 8 questions


4. Are the NCERT Solutions for Class 7 Maths Chapter 6 The Triangle and its Properties available for download in PDF?

Yes indeed! You can download the free PDFs of the solutions (please look towards the top of the page) and use them for practice!

5. What are the 3 most important types of triangles?

These would be equilateral, isosceles and scalene.

6. What is the smallest polygon?

The smallest polygon is a triangle – with 3 sides.

7. Is the Pythagoras theorem true for all triangles?

The Pythagoras theorem is true in case of all right-angles triangles.

8. What are the important parts of this chapter and how to use educationroundtheworld.com’s NCERT Solutions Chapter 6 The Triangle and its Properties to do well on the exams?

It is vital that you learn to use the techniques to solve problems. You will have to solve problems which require multiple theorems and techniques. So make sure you understand the theorems well and are able to apply them. You will see questions, both objective type and long-answer type, from this chapter in your exams.

Study the figures in the solutions carefully. There are clues in the figures and the problem statements, which will help you solve the problems. The key here is to quickly identify the right concepts and methods to use. This will come with practice, so try to work out the problems on your own alongside looking at the answers. We have found that this is the best way to learn, as a beginner.

And of course, our expert teacher-mentors would love to help you anytime you need any extra help! Feel free to reach out to us with your requirements! (insert hyperlink).

9. How often will I use the concepts in Chapter 6?

You will find yourself using these vital concepts in higher classes and in other math and science related subjects. It is essential to understand them well because you will be expected to use them to solve complex problems of many different kinds.

10. How much practice do I need for this chapter?

The key to mastering the concepts and techniques in Chapter 6 is to practise problems of many different types. You will gradually pick up the techniques and skills and be able to use them to solve unknown problems by yourself. Be sure to solve problems of varying difficulty levels – this will prepare you to answer questions of all types in your exams. Our solutions and extra material are an excellent place to begin.

11. What if I need additional help beyond your solutions?

At educationroundtheworld.com, we have the perfect solution for you. In addition to expert teaching and exam preparation, our expert teacher-mentors will also ready you for your future career. The right kind of guidance will put you far ahead of the competition and will help you for the rest of your life. So, anytime you need extra help – feel free to get in touch with us! We provide on-demand one-to-one coaching and mentoring, based on your convenience and your needs – have it completely your way! Book an appointment now!

Scroll to Top


Free Demo Class!

CBSE Classes 6-10. First 50 students only!